Ekonomi

ABD, Hindistan’ın elektrikli otobüslere geçişi için 150 milyon dolarlık fon teklif etti

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Hindistan’ın elektrikli otobüslere geçiş yönündeki iddialı planını desteklemek için bir teklif sundu. Şu anda müzakere aşamasında olan teklif, ABD’nin Hindistan’ın devlet ulaştırma kuruluşlarına (STU’lar) elektrikli otobüs tedarik edecek şirketlere 150 milyon dolar ödeme garantisi vermesini içeriyor. Bu mali destek, önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 50.000 elektrikli otobüsün ihalesini yapmayı hedefleyen Hindistan’ın Ulusal Elektrikli Otobüs Programını (NEBP) desteklemek için değerli bir hamle olarak görülüyor.

Girişim, Hindistan’da e-mobilitenin benimsenmesini teşvik etmeye ve ülkenin net sıfır hedeflerine uygun olarak dizel motorlu ulaşımdan uzaklaşmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası. Tedarikçilerin geçmişte karşılaştığı, STU’ların mali sıkıntıları ve ödeme garantisinin olmaması gibi zorlukları hafifletmek amacıyla, STU’ların ödemede temerrüde düşmesi durumunda ödeme güvenlik mekanizması görevi görecek bir emanet hesabı oluşturulacak.

Görüşmeler, Ticaret ve Sanayi Bakanı Piyush Goyal’in, Tesla’nın Hindistan’daki ilk fabrikasının kurulumu konusunda Tesla CEO’su Elon Musk ile görüştüğü ABD ziyareti sırasında gerçekleşiyor. Devam eden görüşmelerin ve önerilen finansmanın, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ocak ayında Yeni Delhi’ye yapmayı planladığı ziyaretle daha da ivme kazanması bekleniyor; Bu ziyaretin ikili ilişkileri geliştirmesi ve temiz enerji ve ulaşım konularında ortak çabaları teşvik etmesi bekleniyor.

Bu tür finansal araçlara duyulan ihtiyaç, Convergence Energy Services Ltd’nin (CESL) Ocak 2023’te 4.675 elektrikli otobüs için ihaleye çıkması ancak ödeme garantisi eksikliği nedeniyle engellerle karşılaşmasıyla ortaya çıktı. Her iki ülke de ödeme güvence mekanizmasını devreye sokarak bu mali engelleri ortadan kaldırmayı ve üreticilerin STU’ların olası temerrütlerine karşı korunmasını sağlamayı amaçlıyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

gungoren-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu