Ekonomi

Anhui Eyaleti, Çin’in Otomobil Endüstrisinin Gelişimine Öncelik Verecek

HEFEI, 28 Temmuz (Xinhua) — Yerel yetkililer Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinin otomobil endüstrisinin gelişimine öncelik vereceğini ve yeni enerji araçları (NEV) için lider bir üretim üssü olmaya çalışacağını duyurdu.

Chery, Nio, Volkswagen, BYD ve JAC dahil olmak üzere yedi farklı otomobil üreticisine ev sahipliği yapan Anhui eyaleti, Çin’de NEV geliştiren ilk eyaletlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Anhui, bu yılın ilk yarısında Çin toplamının yüzde 7,7’si olan 1,026 milyon aracı piyasaya sürdü. Ancak basın toplantısında açıklanan resmi rakamlara göre, Anhui’nin 342.000 yeni enerjili araç üretimi, Çin’in ilk yarıdaki toplam üretiminin yüzde 9’unu oluşturuyor.

Anhui, Haziran ayında bir NEV endüstri kümesi oluşturmak için birkaç girişimde bulundu. Devlet, yıllık otomobil üretimi ölçeğinin 2025 yılına kadar yüzde 40’tan fazlası yeni güçlü araçlar olmak üzere 3 milyon adedi aşmasını planlıyor. Eyaletin otomobil ihracatının yılda 1 milyon adedi geçmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu